פעילות "שומרי הנחל" - תשפ"א


 

 

פרויקט "שומרי הנחל" – סיכום שנת 

פרויקט "שומרי הנחל" הינו מיזם חינוכי סביבתי ביוזמת רשויות ניקוז בישראל. רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי יוזמת ומובילה את תכנית "שומרי הנחל" במרחב הגליל המערבי. התכנית מתבצעת מזה שנים במסגרות החינוך – הפורמלי והבלתי פורמלי בשיתוף בתי ספר, מתנ"סים והקהילות במרחב הגליל המערבי. הפרויקט מהווה חלק בלתי נפרד ממטרות הרשות לשמירה על הנחלים, שיקומם ופיתוחם.

בפרויקט "שומרי הנחל" המשתתפים (בעיקר תלמידי בתי הספר) מאמצים קטעי נחל בקרבת מקום מגוריהם, שוהים בו, לומדים ועורכים מחקרים ובעיקר לומדים לשמור עליו, ע"י היכרות קרובה וחוויתית.

ריכוז, מימון וליווי תכנית "שומרי הנחל" נעשה ע"י רשות ניקוז גליל מערבי והיא מועברת באמצעות מדריכי החברה להגנת הטבע. בשנים האחרונות מס' הקבוצות המשתתפות בתוכנית הולך וגדל כאשר בשנת תש"ף השתתפו כ-50 קבוצות והצפי לשנה הקרובה יהיה אף יותר.

בתי הספר אשר השתתפו בפרויקט : "נתיב מאיר","הראשונים" ו"יהל"ם" ממעלות, "חופי גליל" מגשר הזיו, "אורט שלומי", "גורדון", "ויצמן" "התומר" "שזר" ו"אל עמל" מעכו, "מנור-כברי" מכברי ומאיילון, "שיח דנון" יסודי וחטי"ב , "שעב" חטי"ב.

לצערינו, התכנית נקטעה בחלק מבתי הספר עקב התפשטות מחלת הקורונה והסגר שנכפה כתוצאה מכך.

כאמור, תכנית "שומרי הנחל" מתבצעת גם בחינוך הלא פורמלי ובמסגרת זו השנה הופעלה התכנית במתכונת מיוחדת עם 2 קבוצות מעמותת הוותיק של מטה אשר, אשר קיבלו הכשרה ייחודית להכרת הנחלים בגליל המערבי תוך שימת דגש על אתרי הטבע הפופולריים בקרב הציבור, בהם הם גם עתידים להתנדב ולעסוק בהסברה למען שמירת האתרים נקיים. התכנית גובשה ותוכננה ע"י רשות הניקוז בשיתוף החברה להגנת הטבע, עמותת הוותיק מטה אשר ומח' קיימות במועצה אשורית מטה אשר. 

הכשרת קבוצות אלו כללה סיורים מודרכים ע"י מדריכי החברה להגנת הטבע בנחל נעמן החל מעין אפק, כרי נעמן ועד לשפך הנחל, עין געתון ועין השיירה בנחל געתון ובנחל כזיב בעין חרדלית ושפך הנחל בחוף אכזיב. בנוסף, הוכשרו המתנדבים באמצעות הרצאה (בזום) מטעם המשרד להגנת הסביבה לשם קבלת תעודת "נאמני ניקיון". בסיום התכנית המתנדבים לעתיד התקיים מפגש הכרות עם נציגי כל הגורמים השותפים והאחראים באתרים אלו,  הכוללים את קק"ל (קרן קיימת לישראל), רט"ג (רשות הטבע והגנים). עוד במפגש זה, פגשו המתנדבים את דרור פבזנר, מנהל שיקום נחלים צפון של המשרד להגנת הסביבה, אשר סקר את תחום הפעילות של המשרד לשמירה על הנחלים ואת תכנית "שומרי הנחל" הארצית. וכן את פנינה לבנון נציגת קק"ל אשר הציגה את פעילות קק"ל באתרי הטבע באופן כללי ובפרט בעין געתון. פנינה סקרה את המצב הקיים בעין געתון והתכנון לשיפוץ האתר אשר לעת עתה אינו נגיש לציבור עד אשר יסתיימו העבודות. כמו כן פגשו המתנדבים את מתת בן שושן, מנהלת מרכז חינוך והסברה גליל עליון של רט"ג אשר הרחיבה את המידע אודות נחל כזיב ותחום האחריות של רט"ג במקום. לבסוף, ניתן הסבר אודות יחידת ההתנדבות במטה אשר ע"י  לירז נפגי מנהלת היחידה. 

המתנדבים אשר סיימו את תכנית הכשרת "שומרי הנחל" חולקו לקבוצות קטנות והתחילו במשימה לסייר באתרי הטבע הנ"ל תוך דיווח ושמירה על קשר עם הגופים האחראים על האתרים.

תוכניות נוספות אשר בוצעו בחינוך הלא פורמלי היה במסגרת חופשת הקיץ עם ילדים בשיתוף מתנ"ס שלומי. תוכניות מסוג זה אשר לא יצאו אל הפועל עקב התפשטות הקורונה אך מקווים להפעילם בקרוב הינם של קבוצות מבוגרים ממתנ"ס שלומי וממתנ"ס מעלה יוסף.   

בשנה הקרובה אנו מקווים לחזרה לשגרה ולהפעלת התכנית כמתוכנן. מתוך כך, במסגרת החינוך הלא פורמלי החלה בימים אלו לפעול קבוצה חדשה במתכונת ייחודית ומותאמת. זוהי קבוצת נוער מכיתות ז'-ח' מכפר הילדים בכרמיאל אשר בין השאר תאמץ קטע נחל חילזון הקרוב לכפר. תכנית זו, כמו שאר תוכניות "שומרי הנחל" של רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי, מופעלת ע"י מדריכי החברה להגנת הטבע תוך תמיכה וליווי מקרוב של רכז ומנהל הכפר.

בהזדמנות זו נודה לכל השותפים לתוכנית ברשויות המקומיות, בבתי הספר ובמתנ"סים. כמו כן תודה גדולה למדריכי החברה להגנת הטבע אשר חלקם עשו זאת במסגרת שנת שרות (לפני גיוסם לצה"ל), לרכז ההדרכה דותן ולאורן אגמון מנהל המרכז ללימודי שדה של החברה להגנת הטבע אשר פעלו ללא לאות להפעלת התוכניות בשנה מאותגרת זו.

נאחל בריאות והצלחה לכל המשתתפים והשותפים לתוכנית.