שיקום אקולוגי במסגרת התכנית החינוכית "שומרי הנחל"- המבוצעת בנחל נעמן.

תלמידי בתי הספר שתלו ייחורי ערבה שיינטעו בשנה הבאה כצמחים בוגרים על גדות נחל נעמן


בתי הספר גוונים, גלים, חורשה, שבמועצה האזורית מטה אשר, ציינו בשבוע שעבר, יום ג' 14.2.2012, את אירועי יום השיא של פרויקט "שומרי הנחל- נעמן". בפרויקט שהחל בתחילת שנת הלימודים הנוכחית, משתתפים תלמידי כיתות ג'- ה'- ו' והוא כולל סדרת מפגשים העוסקים באימוץ נחל נעמן, הזורם בסמוך למתחם בתי הספר.  את הפרויקט הייחודי יזמה רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי ומלווים אותו מדריכי רשות הטבע והגנים, בשיתוף צוות נבחר ממורי בתי הספר.  מימון הפרויקט נעשה על ידי המשרד להגנת הסביבה.

מפגש יום השיא, שיתף הפעם את כלל תלמידי בתי הספר והוא נערך בשני מוקדי פעילות, האחד ב"גן התומר", שבקיבוץ עין המפרץ והשני בשמורת "עין אפק" שבקריית ביאליק. התלמידים הופעלו במספר תחנות שכללו: תחנה על סיפורי הנחל, משחק בינגו טבע ואיכות הסביבה, סיור בשמורת עין אפק וסיור לאורך גדות הנעמן.

מדריכי רט"ג, הפעילו שתי תחנות לימודיות ומעשיות לשתילת ייחורים של עצי ערבה שיינטעו בשנה הבאה כצמחים בוגרים בגדות הנחל על ידי התלמידים. הפעילות החווייתית כללה הסברים על עצי הערבה, החשיבות שבנטיעתם על גדות הנחלים כגון- תרומה ליציבות הגדות, הגדלת והכנסת מינים של בתי גידול ומניעת התפשטות של מינים פולשניים ובתום ההסברים כל תלמיד שתל ייחור ערבה עליו הודבק שמו , אותו הוא יפגוש כאמור בשנה הבאה כעץ בוגר שאותו ניתן יהיה לנטוע.

שי דיקר, תלמידת בית הספר גוונים, וייחור הערבה שלה אותו תפגוש בשנה הבאה כעץ בוגר

 

תחנות ייחודיות אלו בוצעו כחלק מהתכניות לשיקום אקולוגי של סביבת נחל נעמן עליה מופקדות רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי ורשות הטבע והגנים והשנה הוחלט לשלב זאת גם במסגרת הפרויקטים החינוכיים של רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי.
לדברי שפרה בן דוד, מנכ"לית רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי, התכניות החינוכיות שיוזמת רשות הניקוז, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, משקפות את החשיבות שהנהלת רשות הניקוז רואה בהטמעת ערכי הטבע והנוף בקרב תלמידים והציבור הרחב.  
אורי (נוני) ארנון, יו"ר הרשות אמר כי, מטרת הרשות להוביל שנוי ביחס לנחלים מההיבט הסביבתי, האקולוגי והנופי ולהעלות את המודעות לכך.  ארנון: "התכניות החינוכיות שאנו מיישמים מבקשות להנחיל ולפתח בקרב התלמידים, ובמקרה זה במסגרת פרויקט "שומרי נחל-נעמן", הן את מושג השימור והן את מושג השיקום שבמהותו עוסק בהחזרת המגוון הביולוגי, המערכות האקולוגיות והשבת בתי גידול. פעולות אלו מתמקדות בד"כ בגדות הנחל". שפרה בן דוד הוסיפה: "חשיבותו של פרויקט "שומרי הנחל" בכך שהוא מתבצע על פני מספר שנים, פרק זמן מספיק על מנת לקשר את התלמידים עם הנחל וליצור את תחושת השייכות אל הנחל, הנמצא בסמוך אליהם, שתלווה אותם גם כבוגרים".

רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי, מפעילה את פרויקט "שומרי הנחל" במוקדי פעילות נוספים בהם: פקיעין- עם נחל פקיעין, מעלות וקיבוץ סאסא- עם נחל כזיב ובקרוב הוא יחל גם בנחל בצת ובמקטע נוסף של נחל נעמן עם תלמידי ק. ביאליק.

תלמידי כיתות ד של בתי הספר, מנחים את הפעילות ומלווים את התלמידים הצעירים כמדריכים בנושא נחל נעמן