מסלולי טיול לרכב שטח
מסלולי טיול  רכיבה לאופני הרים
מסלולי הליכה
אטרקציות תיירותיות
02/03/2014 חזרה לרשימה
שיקום בית גידול לח בפארק עין נמפית שבנחל נעמן
רותם בוקר מיכאלי

שטח גדול ממישור החוף בישראל היה בעבר ביצתי למחצה והיווה בית גידול חשוב למאות מינים של צמחים ובעלי חיים. במאה ה-20, על מנת לנצל שטחים נוספים לחקלאות והתיישבות ולמנוע את ריבוי היתושים נושאי הקדחת- נוקזו בהדרגה כמעט כל שטחי הביצה. גם אזור נחל נעמן היה בעבר ביצתי למחצה ועבר מהפך לא קטן ולצד היתרונות בתחום ניצול השטח ומניעת הקדחת- התדרדר באופן הדרגתי מצבו האקולוגי, אם בשל זיהום תעשייתי ואם בשל השינוי הנופי ורבים מן המינים שחיו בקרבו הפכו לנדירים ואף למינים בסכנת הכחדה.

בשנים האחרונות משקיעה רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי מאמצים גדולים בשיקום הנחל והפיכתו למרחב טבע ציבורי אטרקטיבי אבל לא פחות חשוב- למרחב אקולוגי בריא ומתפקד. ביחד עם רשות הטבע והגנים משקמת רשות הניקוז את בית הגידול הלח בשמורת עין נמפית, בסמוך לגדת הנעמן ולנביעות "עין נמפית".

באזור זה השקיעה רשות הניקוז יותר מ- 500,000 ₪ בסלילת שביל נחל למקום, בניית גשר ודק לרווחת המבקרים וביצירת התשתית לברכת "מגדלית הנחלים" שחפרה לאחרונה רשות הטבע והגנים בשמורה, הברכה תשמש לרביית מינים שאפיינו את האזור בעבר ובהמשך יופצו בחזרה לנחל וסביבתו.

ליצירת הבריכה מספר מטרות אקולוגיות, לצד משמעות ציבורית וקהילתית. הבריכה, אשר משחזרת בתא השטח נוף שאפיין חלק מאזור הנעמן בעבר תשמש מעין "אינקובטור" לצמחייה שנעלמה מאזור השמורה והנעמן. עד כה שתלו בבריכה מגוון של צמחי בית גידול לח כגון- ערבה מחודדת, גומא ארוך ואגמון החוף ואף צמחים בסכנת הכחדה כגון הכדורן הענף, לוטוס צר עלים ולפופית החצים. בעזרת בית הגידול החדש ינסו לאושש את אוכלוסיית חילזון המים "מגדלית הנחלים" שנפגעה בשנים האחרונות בשל תחרות עם מינים פולשים.

שיקום בית הגידול הלח בעין נמפית הוא חלק מפעולות של שיקום ופיתוח לאורך כל תוואי נחל הנעמן, בהתאם לתכנית האב שאת תכנונה הובילה רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי.

גב' שפרה בן- דוד , מנכ"לית רשות הניקוז, אומרת:" נחל נעמן היפה והטבעי נמחק מן התודעה הציבורית בעבר משום שסבל מזיהום והזנחה כוללת. כבר שנים שאנו שותפים לחזון ולפעולות לשיקומו של הנחל ואני גאה מאוד בתהליך ובתוצאות. התגובות שאני שומעת מן המבקרים בנחל חיוביות והוא הולך והופך למרחב ירוק וייחודי, האהוב על תושבי האזור. שיקום בית הגידול הלח בשמורת עין נמפית, המאפשר למבקרים ללכת על דק ממש ליד הבריכה הוא עוד חולייה בשרשרת השיקום האקולוגי וחיזוק הקשר בין הנחל לציבור הרחב".